DOPRAVA ZDARMA PŘI NÁKUPU OD 2000 KČ

Mysleli jste si, že na mytí vlasů není co zkazit? Opak je pravdou. Zdravé vlasy rostou ze zdravé vlasové pokožky, proto je potřeba správně pečovat i o ni, a začíná to jejím dostatečným očistěním. Jak takové správné mytí tedy probíhá?

První krok: příprava před mytím

Před mytím vlasy pročešte. Mechanicky tak odstraníte část stylingových produktů, a zároveň pročesáním zamezujete následnému zacuchání během mytí.

Vlasy a pokožku pořádně namočte. Prsty nadzvedávejte vlasy, aby se voda dostala všude k pokožce. Namáčení může trvat klidně až minutu, ale díky tomu ušetříte množství šamponu na vlasy, protože vám bude lépe pěnit. Vodou se navíc zbavíte nečistot, které jsou ve vodě rozpustné.

Druhý krok: šampon

Aplikujte do dlaně šampon na vlasy podle vašeho typu jako například na barvené vlasy, proti lupům, pro citlivou pokožku nebo mastící.. Množství šamponu by mělo být zhruba o velikosti dvacetikoruny. Rozpěňte ho nejprve v dlaních, a potom naneste na celou pokožku hlavy. Myjeme totiž převážně vlasovou pokožku.

Spolu s šamponem masírujte pokožku hlavy bříšky prstů – neškrábejte nehty, ať ji nepoškodíte. Pokud šampon nepění, přidávejte vodu, ne šampon.

Nevynechejte žádné místo. Při mytí odstraňujeme nejen mastnotu, ale i odumřelé kožní buňky a špatným vyčištěním si můžete dlouhodobě zadělávat na problémy s pokožkou hlavy, například svědění nebo různé dermatitidy. Pokud používáte hodně stylingu nebo vlasy myjete méně často (za více než dva dny), proveďte úplně stejným postupem i druhé mytí.

Vzniklou pěnu stáhněte do délek, ale nedrbejte a nemuchlejte vlasy, ať si je nezacucháváte. Délky vlasů není potřeba extra mýt – rozčesáním a vodou odstraníte většinu stylingu z vlasů a vzniklá pěna z šamponu odstraní zbytky. Pak důkladně opláchněte vodou. Špatně vymytý šampon může vysušovat pokožku či vlasy, proto je důležité kvalitně a dlouho vyplachovat.

Třetí krok: maska

Masku na vlasy používáme vždy mezi šamponem a kondicionérem, nikdy ne po kondicionéru. Existují masky, které zavírají povrch vlasů, a proto není už nutné použít kondicionér, vždy se řiďte návodem u konkrétní masky. Dodržujte doporučenou dobu působení a nepoužívejte masku častěji, než je doporučeno.

Po ukončení mytí vymačkejte vlasy do ručníku – nedrbejte vlasy ručníkem ani nijak necuchejte. Jen jemně pomačkejte, aby nedošlo k poškození křehké struktury vlasů. Aplikujte stylingové produkty a můžete začít fénovat.

Čtvrtý krok: kondicionér

Stejně jako u masky, z vlasů vymačkejte ručníkem jemně přebytečnou vodu, abyste nepoškodili strukturu vlasů, a aplikujete kondicionér na vlasy.

Kondicionéru je potřeba obvykle o něco více než šamponu. Zhruba množství polévkové lžíce, ale záleží na množství a délce vlasů. Kondicionér nejdříve aplikujte do celých délek a zbytek kondicionéru, který vám zůstal v dlaních, dejte i blíže k pokožce.

Vlasy pročešte, aby se kondicionér dostal rovnoměrně všude do celých délek. Na pročesání za mokra je ideální kartáč na vlasy Tangle Teezer Wet Detangler nebo Denman Tangle Tammer. Oba kartáče jsou šetrné k mokrým vlasům a jsou snadno omyvatelné.

Kondicionér nechte působit – obvyklá doba působení jsou dvě minuty, ale záleží i na konkrétní značce. Někdy je to více, někdy méně. Po době působení kondicionér důkladně opláchněte. Špatně vymytý kondicionér může způsobit splihlé a lepivé vlasy již po umytí.

Péče o vlasy

Nejčastější mýty ohledně mytí vlasů

Věříte některým mýtům i vy? Přečtěte si ty nejčastější.

Mýtus č. 1: Když mě s vlasy nic netrápí, nemusím používat kondicionér na vlasy

Omyl. Kondicionér je nutnost, takže byste ho neměli vynechávat. Voda a šampon vlasovou strukturu otvírá. Na vlasech ale máme hned několik vrstev kutikuly a jednu z nich – „šupinatou vrstvu“ – je potřeba přivřít. Šamponem myjeme, kondicionérem pečujeme a díky kyselejšímu pH kondicionérů (blíže k pH vlasů) vlasovou strukturu přivřeme. I zdravé vlasy potřebují udržovat hydrataci, a proto je důležitý alespoň jemně hydratační kondicionér.

Mýtus č. 2: Maska na vlasy je lepší než kondicionér

Maska sice pečuje více do hloubky než kondicionér, ale všeho moc škodí. Maska totiž obvykle neuzavře vlas. Navíc pokud používáte masku při každém mytí a třeba ani nedodržujete doporučenou dobu působení (obvyklé minimum je 5 minut), pravděpodobně si z ní vaše vlasy stejně nic nevezmou a produktem tak zbytečně plýtváte. Obvykle se doporučuje masku používat 1krát za 5 mytí, ale liší se to dle značky, a doporučení výrobce může být i méně často.

Mýtus č. 3: Když si myju vlasy 2–3× týdně, mám extrémně mastící pokožku

Spousta lidí si o sobě myslí, že má mastné vlasy. To by ale bylo jen v případě, pokud si vlasy umyjete ráno a večer už jsou mastné, takže byste je museli mýt znovu. Pokud myjete vlasy 2–3× týdně, je to úplně normální a nemusíte se tak zaměřovat na šampon ani další produkty určené na mastné vlasy.

Mýtus č. 4: Když se mi mastí pokožka hlavy, měla bych používat co nejvíc čistící šampon

Tohle bývá začarovaný kruh, protože nejčastější příčina zvýšeného maštění je nedostatečně hydratovaná pokožka hlavy. Proto se mazová žláza vlasu snaží pokožku zvlhčit a vlasy se více mastí. Pokud byste tedy vlasy myli často čistícím šamponem, můžete pokožku ještě více vysušit. Čerstvě po umytí sice budete mít pocit super čistých vlasů, ale problém nezmizí a dost možná se pak mohou objevit i lupy.

Na mastící pokožku hlavy je skvělý šampon Zenz No.10, který pokožku jemně hydratuje, prokrvuje a osvěžuje. Pokud máte citlivější pokožku nebo se už objevují i lupy, vhodnější bude šampon No.01.

Produkty Zenz

Mýtus č. 5: Čím častěji si vlasy budu umývat, tím více se mi budou mastit

Ve 21. století už toto tvrzení neplatí. Dříve, když byly produkty velmi silně odmašťující, mohlo se stávat, že se pokožka při častém mytí přesušovala. Dnes už existují šetrné šampony na vlasy, a pokud budete takový používat, můžete vlasy mýt i každý den. V případě, že například často sportujete, plavete, pracujete v prašném prostředí nebo v kuchyni, je naopak mnohem lepší vlasy umývat častěji než ponechávat zasychat pot, chlor, prach, olej a nečistoty na pokožce hlavy.